Jedzenie pełni w naszym życiu podstawową oraz najważniejszą rolę. To właśnie dzięki niemu jesteśmy w stanie prawidłowo funkcjonować i rozwijać się. Można pokusić się o stwierdzenie, że jedzenie bogate w wartościowe składniki to pewnego rodzaju paliwo nie tylko dla naszego mózgu ale dla całego organizmu. Niestety, zdarzają się przypadki kiedy spożywany pokarm szkodzi i pojawiają się różnego rodzaju dolegliwości. Wzdęcia, biegunki lub zaparcia, bóle głowy, brzucha, mdłości to tylko część z jaką borykają się osoby posiadające nietolerancję pokarmową. Co to jest nietolerancja pokarmowa, jak się objawia i przede wszystkim jak sobie z nią radzić? Odpowiedzi na te pytanie znajdziesz w poniższym artykule. Czytaj dalej!
Krótkie vademecum wiedzy, czyli co to jest nietolerancja pokarmowa
Bardzo często nietolerancja pokarmowa mylona jest z alergią pokarmową. Pojęcia te nie są ze sobą tożsame, a różnic należy dopatrywać się w naszym organizmie. Podstawowa różnica pomiędzy nietolerancją, a alergią skupia się wokół układu odpornościowego, bądź inaczej nazywanego układem immunologicznym. Jako alergię rozumie się odpowiedź immunologiczną na skutek spożycia, czasami nawet w niewielkiej ilości uczulającego składnika pokarmowego. Doskonałym przykładem mogą być truskawki oraz orzechy stanowiące dla wielu osób bardzo silny alergen. Z kolei nietolerancja pokarmowa, zgodnie z definicją, to odpowiedzieć nieimmunologiczna powstająca po spożyciu pokarmu w ilości akceptowanej przez ogół społeczeństwa. W większości przypadków cierpią na nią osoby, które na co dzień borykają się z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu pokarmowego. Skoro w takim razie nietolerancja nie jest uznawana za odpowiedź ze strony układu pokarmowego to z czego dokładnie wynika? Wśród przykładów wyróżnić można:
- brak konkretnych enzymów odpowiadających za rozkładanie danych związków pokarmowych,
- działanie takich substancji jak: kofeina, tyramina oraz histamina,
- zaburzone funkcjonowanie jelit.
Poznaj objawy nietolerancji pokarmowej i sprawdź czy występują u Ciebie
Objawy nietolerancji pokarmowej widoczne są nie tylko ze strony układu pokarmowego. Bardzo często pojawią się problemy z układem oddechowym, nerwowym, a nawet stanem naszej skóry. Musisz mieć świadomość, że nietolerancja pokarmowa ma wpływ na powstanie stanu zapalnego w organizmie. Oczywiście w pierwszej kolejności narażony jest na niego układ pokarmowy, ponieważ to on pierwszy ma kontakt z pokarmem. Następnie w wyniku rozkładu i wchłanianiu substancji objawy mogą pojawić się również ze strony pozostałych układów. Wymioty, biegunki lub zaparcia, ból brzucha, zespół złego wchłaniania to część z nich. Jeśli chodzi o układ oddechowy może dojść do wystąpienia duszności oraz bardzo często pojawia się stale nawracający katar. Na skórze najczęściej pojawia się swędząca wysypka, a także w niektórych miejscach może być ona silnie zaczerwieniona i przesuszona. Osoba cierpiąca na nietolerancję pokarmową narażona jest również na cyklicznie pojawiające się migreny oraz zawroty głowy.
Jak sprawdzić nietolerancję pokarmową? Zobacz jakie są najskuteczniejsze metody
Skoro już wiesz co to jest nietolerancja pokarmowa oraz jakie są jej objawy czas odpowiedzieć na dwa najważniejsze pytania – jak wykryć nietolerancję pokarmową oraz jak pozbyć się nietolerancji pokarmowej? Musisz mieć świadomość, że nierozpoznane oraz nieleczone w porę dolegliwości mogą doprowadzić do zaburzonego wchłaniania wartościowych składników odżywczych, a także upośledzenia procesów związanych z metabolizmem oraz gospodarką hormonalną. W takiej sytuacji z pomocą przychodzą testy na nietolerancje pokarmowe, które ustalają wpływ różnych składników odżywczych na organizm. Możesz wybrać zarówno badanie całościowe, które kompleksowo sprawdzi funkcjonowanie całego Twojego organizmu jak i konkretne badanie na nietolerancje pokarmową. Mając wyniki doświadczony lekarz wskaże Ci dokładnie jak leczyć nietolerancję pokarmową oraz jakie działania powinieneś wdrożyć w życie. Konieczne jest tutaj ułożenie właściwej diety eliminującej rodzaje pokarmów, które szkodzą przy jednoczesnym zadbaniu o właściwą ilość minerałów oraz witamin potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania.
Wspomniane badania wykonasz w Herbasol Gabinecie Zielarsko – Medycznym. Diagnostyka wykonana przez specjalistów oraz wdrożona przez nich terapia pozwoli Ci pozbyć się wszystkich uciążliwych dolegliwości bólowych. Pamiętaj, że w kwestiach związanych z nietolerancją pokarmową działania na własną rękę nie są zalecane, w końcu nie chodzi o to, abyś zaszkodził sobie jeszcze bardziej. Jelita, a wraz z nimi cały układ pokarmowy uznawany jest za nasz drugi mózg, warto o niego odpowiednio zadbać aby przez lata cieszyć się dobrym stanem. Powierz swoje zdrowie doświadczonym terapeutom i odzyskaj utraconą energię oraz siły witalne!