Riketcja (riketsjoza)
Riketsje to rodzaj bakterii wewnątrzkomórkowych, które rozmnażają się w komórkach żywiciela. Są odpowiedzialne za wywoływanie ostrych chorób gorączkowych nazywanych riketsjozami. Ze względu na podobieństwo objawów klinicznych riketsjozy zostały podzielone na dwie główne grupy:
- grupę durów wysypkowych (tzw. tyfusów plamistych) np. rickettsia mooseri;
- grupę gorączek plamistych.
Rezerwuarem zarazka w przyrodzie są zwierzęta domowe i dzikie: kozy, owce, bydło, konie, wielbłądy, psy, króliki, myszy, szczuty, oraz ptaki (najczęściej wróble, gołębie i jaskółki). Patogen ten przenosi się: ze zwierzęcia na zwierzę drogą bezpośredniego kontaktu, za pośrednictwem zakażonej wody lub przenoszona przez różne stawonogi (wszy, kleszcze, pchły czy roztocza).
Rickettsia odznacza się również dużą odpornością na wysuszenie oraz na działanie promieni ultrafioletowych, przez co może łatwo roznosić się za pośrednictwem powietrza, pyłu i kurzu (pod warunkiem, że zawierają mikrocząsteczki wydalin od zwierząt zakażonych patogenem).
Patogen ten często u człowieka namnaża się w komórkach śródbłonka naczyń krwionośnych powodując w tych miejscach zapalenie. Z tego powodu może być jedną z przyczyn powstawania żylaków lub chorób ciśnienia krwi.