Przywry (łać. Trematoda)
są to pasożyty o ciele płaskim, zbudowane z przyssawek: gębowej i brzusznej. Uznawane są za jeden z najgroźniejszych i najbardziej niebezpiecznych pasożytów, które mogą bytować w ciele ludzkim.
Do zarażenia tymi patogenami dochodzi najczęściej w wyniku wypicia nieprzegotowanej wody, a także spożycia warzyw czy owoców, po których pełzał ślimak albo były podlewane zakażoną wodą.
W organizmie człowieka przywry (w zależnosci od gatunku) najczęściej umiejscawiają się w wątrobie i w drogach żółciowych.
Do najbardziej popularnych przywr należą:
- jelitowa (Fasciolopsis buski);
- wątrobowa (tzw. motylica wątrobowa, Fasciola hepatica);
- krwi (Schistosoma haematobium);
- trzustkowa (Eurythrema pancreaticum);
- płucna (Paragonimus westermani);
- chińska (Clonorchis sinensis).
Przywra jelitowa
Do zainfekowania się przywrą dochodzi poprzez połknięcie jajeczek, które najczęściej znajduje się w nieprzygotowanej wodzie, pochodzącej z naturalnych cieków wodnych. Przywra jelitowa bytuje w jelitach i może spowodować stany zapalne śluzówki jelit. Mogą pojawić się kłopoty z trawieniem np. biegunki lub alergie pokarmowe.
Do najczęstszych dolegliwości należą: osłabienie, zmęczenie, bóle głowy, skurcze brzucha, brak apetytu. Mogą też wystąpić przewlekłe alergie, astma lub reakcje skórne.
Większość zarażeń przebiega łagodnie i bez objawów klinicznych.
Przywra wątrobowa
Jest to pasożyt, który ciało można porównać do kształtu liścia. Dojrzała postać motylicy wątrobowej może nawet osiągnąć do 5cm długości i 1cm szerokości. Żywicielami pośrednimi są ślimaki. Młode motylice bytują w miąższu wątroby, drążąc w nim kanały.
Objawy motylicy wątrobowej to: zaburzenia trawienia, zaburzenia pracy wątroby, osłabienie, nudności lub wymioty, zaparcia, bóle brzucha, kłucie w okolicy wątroby, wysypka na rękach, zmiany pokrzywkowe na skórze, senność, brak apetytu, wstręt do tłustych potraw. Często pojawiają się również bóle mięśni lub nerwowość.
W fazie ostrej zakażenia dochodzi do wnikania pasożyta w miąższ wątroby, gdzie często wystąpi ostre zapalenie wątroby, co przejawia się przekrwieniem i powiększeniem wątroby.
Źródło:
- Inwazje przywr z rodzaju Troglotrema u zwierząt mięsożernych (więcej…)
- Motylica wątrobowa faciola hepatica – biologiczne adaptacje do pasożytowania u zwierząt (więcej…)
- Nietypowe zmiany hematologiczne i biochemiczne krwi w przewlekłej motylicy wątrobowej żubrów i domowych przeżuwaczy (więcej…)
- Pasożytnicze choroby ryb akwariowych (więcej…)
- Pasożyty zawleczone, ekspansywne i inwazyjne w faunie Polski (więcej…)
- Występowanie motylicy wątrobowei u krów mlecznych w północno-wschodniej Polsce (więcej…)