Szacuje się, że w organizmie człowieka może bytować nawet 300 gatunków pasożytów. Wszystkie te organizmy do życia potrzebują obecności gospodarza, a wiele z nich stanowi istotne zagrożenie dla zdrowia najmłodszych – zwłaszcza tych, które jeszcze nie przyswoiły sobie zasad higieny osobistej oraz na co dzień spędzają czas w miejscach zbiorowego przebywania (np. żłobki, przedszkola). Według aktualnych badań epidemiologicznych, Polska znajduje się w grupie krajów o niskim wskaźniku występowania chorób pasożytniczych. Niestety, zdarzają się sytuacje, gdzie rodzice zgłaszają się z dzieckiem do lekarza z powodu jego nagłej apatii i różnych dolegliwości, a diagnosta potwierdza obecność pasożytów. Pozostaje pytanie: jak ustrzec się przed ich atakiem?
Poznaj swojego wroga: najczęstsze rodzaje pasożytów występujących u dzieci
Wbrew pozorom, choroby wywołane przez pasożyty często dotykają dzieci – spośród wszystkich pasożytów, które powodują różnego rodzaju dolegliwości oraz zarażenia, najwięcej z nich znajduje się w przewodzie pokarmowym. Do najczęściej występujących tam pasożytów zaliczamy:
owsik ludzki – kosmopolityczny pasożyt jelita grubego; do zarażenia jajami zawierającymi inwazyjną larwę dochodzi drogą usta-ręce, które mogą być zanieczyszczone w wyniku kontaktu z zanieczyszczoną odzieżą bądź pościelą; jednym z najczęstszych objawów owsicy jest nocny oraz poranny świąd odbytu o różnym stopniu nasilenia;
włosogłówka ludzka (nicień) – źródłem zakażenia nicieniem jest skażona odchodami gleba; do zakażenia dochodzi na skutek spożycia brudnych warzyw oraz owoców, które są zanieczyszczone inwazyjnymi jajami włosogłówki; pasożyt ten bytuje w błonie śluzowej okrężnicy oraz jelita ślepego, a większość skąpych inwazji przebiega w sposób bezobjawowy; intensywne zakażenie nicieniem powoduje uporczywe biegunki, bóle brzucha oraz męczące nudności;
glista ludzka – pasożyt przedostający się do organizmu najczęściej przez spożycie pokarmów zanieczyszczonych glebą; intensywna migracja larw po organizmie człowieka przyczynia się do poważnych uszkodzeń w całym organizmie; glista wydziela alergizujące toksyny, a jej obecność wywołuje u osoby zakażonej naprzemienne biegunki i zaparcia, wysypki, obrzęk twarzy oraz znaczącą utratę masy ciała;
ogoniastek jelitowy – zakażone nim dzieci cierpią na zaburzenia trawienia tłuszczu oraz węglowodanów, co w połączeniu z niedoborem witamin i utratą białka na skutek biegunek doprowadza do zagrażającego niedożywienia oraz upośledzenia fizycznego.
W żadnym wypadku nie należy lekceważyć objawów mogących wskazywać na obecność pasożytów w organizmie człowieka. Poszukujesz dobrych specjalistów z doświadczeniem w temacie organizmów pasożytniczych? Jesteś w dobrym miejscu.
Badanie na obecność pasożytów w HERBASOL
Badanie na obecność pasożytów to złożony proces diagnostyczny, ukierunkowany na wykrycie różnego rodzaju pasożytów w organizmie człowieka. Mogą zostać mu poddane zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci. Badania dotyczące obecności pasożytów zazwyczaj obejmują analizę krwi, moczu bądź kału – ich wyniki pozwalają na szczegółowe określenie rodzaju pasożyta, jego liczby, a także wpływu jaki wywiera jego obecność na zdrowie i samopoczucie pacjenta. Jeżeli Twoje dziecko doznaje objawów takich jak bóle brzucha, biegunki, zaparcia, wypadanie włosów czy wykazuje objawy alergiczne (kaszel, katar, pokrzywka), zastanów się nad wykonaniem badania na obecność pasożytów. Gabinet Zielarsko-Terapeutyczny HERBASOL świadczy profesjonalne usługi w zakresie diagnostyki, zwalczania oraz profilaktyki zakażeń pasożytniczych. Terapia przeciwpasożytniczna dobierana jest na podstawie rodzaju pasożytów, które zdążyły zainfekować organizm.
Wskazówki na to, jak zapobiegać występowaniu pasożytom wśród dzieci
Zakażeniu pasożytniczemu u dziecka da się zapobiec. Istotna jest jednak odpowiednia higiena oraz profilaktyka – zwłaszcza mycie rąk. W przypadku dzieci, których zazwyczaj wszędzie jest pełno, dokładne mycie rączek powinno następować bezpośrednio po wyjściu z toalety, przed jedzeniem, po zabawie ze zwierzątkiem domowym czy po harcach w piaskownicy. Nie zaleca się używania wspólnych ręczników, powinno się często zmieniać bieliznę osobistą oraz pościel, a także utrzymywać w czystości wspólne części pomieszczeń. Kluczem w profilaktyce jest również systematyczna kontrola – nie należy stosować leków przeciwko pasożytom „na wszelki wypadek”, zamiast tego pozostawiając ostateczną decyzję specjaliście, który dobierze odpowiednią kurację po szczegółowym zapoznaniu się z wynikami badań diagnostycznych.